360

כמה עדכונים לפני שהקטע עצמו, קטע זה עלה במקביל לאתר פיקשר, ובאופן יחסית ספונתני החלטתי לרדת לאילת לקונגרס הצילום של גליץ, שם אני ארצה ויעביר כמה סדנאות מעשיות בצילום, יהיה שמח…

היום אני רוצה לדבר על צילום פנורמות, בעיקר פנורמות של 360 מעלות. מה זה? איך מצלמים את זה? איך עורכים את זה? ואיך מעלים את זה לרשת?

אז נתחיל מהתחלה, מה זה? פנורמה של 360 מעלות היא פנורמה שבנוייה לרוב ממספר צילומים, הפנורמה מכילה את כל מה שיש מסביבה, זאת אומרת שרואים בתמונה אחת מה שאדם היה רואה אילו היה עומד בנקודה בה הוצבה המצלמה ומסתכל לכל כיוון אפשרי. הרעיון מאחורי סוג זה של צילום הוא לתעד מקום באופן מלא, ככה שיהיה ניתן לראות את כל המקום בתמונה אחת.

צילום פנורמת 360 מעלות שצולמה בפארק אוטופיה

קיימות מספר דרכים לצלם פנורמה של 360 מעלות, אני לא מסוגל להסביר את כולן בפירוט במדריך אחד. מה שחשוב להבין הוא שיש צורך לצלם מאותו מקום את כל מה שיש מסביב, כולל שמיים וקרקע. את זה ניתן לעשות במספר דרכים, חשוב להבין שככל שאורך המוקד של העדשה איתה נצלם יהיה קטן יותר נצטרך לצלם פחות תמונות. למשל עם עדשה עין הדג יש צורך ב4 תמונות על מנת לצלם את כל הסביבה.

רצוי למקם את המצלמה על חצובה, ישנו ציוד מיוחד כמו הנודאל נינג'ה  שמיועד להחזיק את המצלמה בצורה כזאת שיהיה נוח לסובב אותה סביב ציריה. אך ניתן לעשות זאת גם בעזרת חצובה רגילה. ואפילו על ידי החזקה ידנית של המצלמה. יש צורך לצלם את כל הסובב את המצלמה כך שבין תמונה לתמונה יהיה איזור של 10 20 אחוז חפיפה, על מנת שתוכנות החיבור (עליהם נדבר בהמשך) ידעו לחבר את התמונות. אני מאוד ממליץ לצלם במצבmanual  ולא באחד המצבים האוטומטיים, מכיוון שאם אנחנו מצלמים את כל הסובב אותנו במשך היום יש שמש בשמיים, ואם נצלם במצב אוטומטי כלשהו המצלמה תגרום לתמונה להיות כהה מכיוון שמד האור ימדוד אור מהשמש, מה שיהווה בעיה בשלב החיבור של התמונות. ההמלצה שלי היא למדוד אור לא מול השמש וגם לא בכיוון הנגדי לה, אלא ליד השמש אבל ככה שהיא לא בפריים. לאחר מכן לסדר את הנתונים ולצלם את שאר התמונות. מומלץ לצלם תמונות פורטרט (לאורך) ולא תמונות נוף (לרוחב) מסיבה שעדיין לא ברורה לי זה מקל על תוכנות העריכה. יש לזכור לצלם גם את השמיים וגם את הקרקע. אפילו שרגלי החצובה יכנסו לפריים. בתמונות של השמיים יש לנסות לכלול עוד דברים חוץ משמיים על מנת שישמש כעוגן שהתוכנה תדע לזהות ולפי זה למקם את התמונה. אם אין שום דבר בשמיים אז אין לנו מה לעשות, ונצלם מה שיש. חשוב לזכור שאם אנחנו רוצים חיבור טוב רצוי לא לכלול עצמים זזים רבים מדי. זה עלול לבלבל את התוכנה כשהיא תנסה לחבר את התמונות.

אוקי, הגענו הביתה, יש לנו את הצילומים מה הלאה?

אני בדרך כלל מעתיק את התמונות (שצולמו ברואו כמובן) למחשב, ומעביר אותן עריכה קלה בלייטרום לפני שאני ממשיך, עצם העובדה שכל התמונות צולמו באותם נתונים מאפשר עריכה נוחה ויעילה של כל התמונות במקביל, ניתן לשחק עם כל התמונות בו זמנית וביצוע שינויים כמו שינוי אקספוזיציה קל, או הדגשות צבעים מסוימים וכו…

(הערה לתמונה: פנורמה עגולה שאני קורא לה "מה אני חושב על העולם")

ישנם מספר תוכנות בשוק שנועדו ליצירת פנורמות ממספר תמונות. גם תוכנת פוטושופ (שסביר להניח מותקנת אצלכם) יודעת לעשות את זה, על מנת לעשות את זה בפוטשופ יש להיכנס לfile  ולאחר מכן automate ולאחר מכן photomerge. זה פותח חלון אילו ניתן להעלות את התמנות וליצור את החיבור.

אך יש לזכור שפוטושופ היא לא תוכנה שנועדה למטרה זאת, וישנם תוכנות יותר טובות שמאפשרות יותר שליטה על החיבור. תוכנה חינמית למטרה זאת היא Hugin , שהיא תוכנה יעודית לפנורמות 360. עוד תוכנה חימית היא הMicrosoft ice  , כלי קטן מבית היוצר של מייקרוסופט, שמהגרסא האחרונה יודעת להתמודד עם קבצי רואו (משהו שהיא לא ידעה לעשות בעבר).

ישנם גם כלים אינטרנטיים (חינמיים) כמו פאנו-מונקי   מבית 360 סיטיס  או פוטוסינק מבית היוצר של מייקרוסופט (אתרים עליהם עוד נתון בהמשך בחלק שמתייחס לפרסום תמונות)

התוכנה שאני רוצה להרחיב את הדיבור עליה היא PTGui , זוהי תוכנה שהדהימה אותי מבחינת היכולות שלה (דבר שלא קרה מאז שפגשתי את פוטושופ). תוכנת הפי.טי. גואי, היא כרגע התוכנה המקצועית והטובה ביותר ליצירת פנורמות. היתרון העצום על שאר התכונות היא כמות הפרמטרים שניתן לשנות ולכוון לפני שאנחנו מגיעים לתוצר סופי. רוב פרמטרים אלו קיימים גם בתוכנה Hugin אבל נחותים באיכותם. רק שיהיה מובן, כמו בכל התוכנות עליהן דיברנו לפי.טי. גואי יש אופציה אוטומטית (מוצלחת מאוד אם יורשה לי לומר), שבעזרתה התוכנה מחברת את כל התמונות לבד, אבל בניגוד לשאר התוכנות, לאחר חיבור זה יש לנו שליטה על דברים כמו: מסכות, תיאום בין חיבור התמונות, והכי חשוב אולי, שינוי שיטת הצגת התמונה.

 אז נתחיל בלהבין איך התוכנה עובדת, ברגע שהכנסנו את כל התמונות לתוכנה וביקשנו ממנה ליצור פנורמה היא סורקת את כל התמונות ומוצאת נקודות משותפות בין כל זוג אפשרי של תמונות. על ידי כך היא יוצאת נקודות חיבור בין כל תמונה לשאר התמונות שיש להם מכנה משותף.

בתמונה ניתן לראות בחלון השמאלי את תמונה מספר 0 ובחלון הימני את תמונה מספר 1. ניתן לראות גם את כל הנקודות המשותפות שהתוכנה מצאה בין התמונות (מסומנות במספרים וריבועים צבעוניים) עוד אפשר לשים לב שכל התמונות שהתוכנה מצאה בהם נקודות משותפות עם התמונה מסומנות על ידי מספר מודגש. למשל לתמונה 0 (השמאלית) יש נקודות משותפות עם התמונות הבאות : 1,3,4,6,34,35,37,38,40. ככל שיהיה יותר קשרים בין בתמונות זה יותר טוב מכיוון שזה ייצור חיבור יותר מדויק. ניתן להוסיף באופן ידני נקודות, אופציה זאת שימושית מאוד, זה מאפשר לנו כמשתמשים לשפר את התיאום בין התמונות. עכשיו שהתוכנה שמרה לעצמה את כל הקשרים בין התמונות היא יוצאת סוג של פאזל, שחלקיו הם התמונות, אבל בניגוד לפאזל רגיל, החלקים לא מתאימים בול אחד ליד השני אלא עולים אחד על השני וחופפים במקצת.

זה מאפשר לנו לשחק עם התמונה, והתוכנה תרכיב אותה מהחלקים לפי איך שנבקש. הדרך הנפוצה להציג פרומת 360 נקראת equirectangular . זוהי תמונה שהרוחב שלה הוא 360 מעלות. והגובה שלה הוא 180 מעלות.

תמונה זאת בנויה כך שהקצה השמאלי מתחבר וממשיך את הקצה הימני ועל ידי זה נסגר מעגל. אני בחרתי שבתמונה האוהל הציליה והרכב יהיו במרכז, אך יכולתי לסובב את התמונה ולמקם במרכז משהו שונה. זהו סוג התמונה שנרצה לשמור עם נרצה לאחר מכן ליצור סיור וירטואלי (עוד פרטים בהמשך). עוד דבר שתוכנת ה פי.טי. גואי יודעת לעשות מצויין זה פנורמות עגולות או כוכבי לכת קטנים (wee planets). הנה אותה תמונה, עם אותם קווים שמייצגים את הרוחב והארוך. אך הפעם ביקשתי מהתוכנה ליצור כוכב לכת קטן. (השם בתוכנה ואולי תמונה)

ניתן לראות שהקו הרוחבי שמציג את כל הסיבוב נסגר עם עצמו והחתך לא מורגש בכלל. ניתן גם להפוך את הפנורמה ולבקש מהתוכנה לסגור אותה הפוך, מה שיוצר אפקט מנהרה, הנה אותה תמונה, שוב עם קווי האורך והרוחב, הפעם בסגירה הפוכה.

גם פה ניתן לראות שהקו הרוחבי סוגר מעגל סביב עצמו והחתך לא מורגש.

עוד תכונה מאוד טובה ושימושית של פי.טי. גואי היא היכולת לסמן איזורים בכל תמונה אותם אנחנו רוצים שתוכנה תציג או תסתיר (או בקיצור מסכות) זה כלי נורא שימושי שעוזר לנו להעלים את רגלי החצובה או לגרום לציפור שבמקרה הייתה בפריים להופיע בתמונה.

בסיום אנחנו שומרים את התמונה, התוכנה מאפשרת לנו לשמור אותה כתמונה אחת יחידה ומחוברת או כתמונה עם מספר רב של שכבות בפורמט PSD של פוטושופ. יש לשים לב באיזה רזולוציה התמונה נשמרת. מכיוון התמונה הסופית מורכבת ממספר רב של תמונות, שכל אחת ברזולוציה גבוהה (נניח 10 מגה פיקסל) התמונה הסופית שניתן להרכיב יכולה להגיע בקלות לכמה מאות מגהפיקסל.

אם נרצה להרכיב תמונות ג'יגהפיקסל (ג'יגה זהו מספר פי 1000 יותר גדול ממגה) נצטרך לצלם יותר תמונות באורך מקוד גדול יותר ועל ידי כך יהיה לנו יותר פיקסלים לעבוד איתם. אני בדרך כלל לא מגזים עם רזולוציית התמונה, ויוצר תמונה בגודל של 8000 על 4000 (שזה 32 מגה פיקסל), המספרים רלוונטיים למצב שמדובר בתמונת equirectangular בתמונות אחרת יחס הגובה והרוחב משתנה, למשל בתמונות של כוכבי לכת קטנים היחס הוא אחד לאחד.

אוקיי, אז יש לנו צילומים וערכנו אותם, מה הלאה?

כמובן שניתן לפרסם את התמונה כפי שהיא, להעלות אותה לפיקשר, פייסבוק או פליקר. אך ניתן לעשות עוד מספר דברים מעניינים.

ניתן בעזרת אתרי אינטרנט או תוכנות יעודיות ליצור סיור וירטואלי של המקום אותו צילמנו.

כלי חינמי ומאוד נוח הוא הפוטוסינק של מייקרוסופט זהו אתר חינמי שדורש רק רישום זריז, הוא מאפשר לנו להעלות תמונות דרך תוכנה קטנה והוא מחבר את התמונות וגם יוצר מהן סיור וירטואלי, זוהי אופציה נחמדה אבל מכיוון שאין באתר אפשרויות עריכה מתקדמות, זוהי לא האופציה העדיפה עלי. ישנו האתר 360 סיטיס  אתר זה מאפשר אחרי הרשמה חינמית (ישנם גם אופציה לרישום בתשלום, אך הרישום החינמי מספק את כל מה שאנו צריכים). אתר זה מאפשר להעלות עליו תמונה מוכנה שנשמרה כ equirectangular , לאחר מכן הוא בוחן אותה ואם היא נמצאה מספיק טובה הוא הופך אותה לסיור וירטואלי. אולי נתקלתם באתר זה כי הוא משתף פעולה עם תוכנת ה google earth . ישנתם גם תוכנות כמו הpano2vr המאפשרים ליצור על המחשב את הסיור הוירטואלי, ולשמור אותו  כ קובץ אינטרנט או קובץ פלאש. הבעיה היא שאם אין לכם אתר ושרתים להעלות את התוצאה זה לא עוזר לכם הרבה.

לסיכום, עולם הפנורמות הוא עולם מרתק, שמאפשר לנו כצלמים לעשות המון דברים יצירתיים. זה מאפשר לנו לתאר מקום בצורה מלאה, מה שלא ניתן לעשות בעזרת תמונה בודדת. כמו בכל תחום הדרך להשתפר היא להתאמן, כמה שתצלמו ותערכו יותר תשתפרו בזה.

מודעות פרסומת

פורסם ב-24 בנובמבר 2011,ב-עריכות. סמן בסימניה את קישור ישיר. 3 תגובות.

  1. רעיון מעולה! פתוח פתח לז'אנר אומנותי חדש לגמרי, כל הכבוד.

  2. לפי מה שאני מבין יש לסובב את המצלמה ולצלם כשהמצלמה לאורך ולא במצב רגיל לרוחב, זה תופס גם עם יש לי עדשה עין הדג 8מ"מ אשמח והאם גם עם העדשה הזאת יש צורך לצלם רצפה ושמיים ?????

  1. פינגבק: גיא וינר בורא כוכבי לכת זעירים (תמונה) | חורים ברשת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: